Polsko Saudyjska Izba Gospodarcza | Arabia Saudyjska
15371
page,page-id-15371,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Arabia Saudyjska

Dowiedz się więcej o Królestwie Arabii Saudyjskiej

Królestwo Arabii Saudyjskiej powstało 23 września 1932 roku.

Królestwo Arabii Saudyjskiej to 25 % PKB wszystkich krajów arabskich, gospodarka w trakcie inwestycji liczonych w tysiącach miliardów dolarów obejmujących  infrastrukturę, energetykę, przemysł wydobywczy m.in górnictwo, nowoczesne technologie, medycynę  i przemysł spożywczy. Arabia Saudyjska to dzięki powiązaniom kulturowym i finansowym też możliwości ekspansji na regionalne rynki liczące ponad 300 mln ludzi.

Królestwo Arabii Saudyjskiej liczy 2mln150 km2 powierzchni ( ok 7 x Polska)  i liczy 28 mln mieszkańców,  około 7 mln to obcokrajowcy. To kraj licznych rodzin nawet z 12 dzieci i kraj młodych ludzi.

Gospodarka  oparta jest głównie na wydobyciu i przerobie ropy naftowej ( ¼ zasobów światowych ). Obecnie prowadzone są prace przekształcające saudyjską gospodarkę w nowoczesną opartą nie tylko na surowcach energetycznych.  Szanse polskich firm to udział w modernizacjach i rozbudowie energetyki i przemysłu rafineryjnego,  tworzeniu przemysłu wydobywczego metali i minerałów, dostawy żywności której  aż 98 % jest importowane.

Arabia Saudyjska potrzebuje wykształconych kadr zarządczych oraz potrzebuje technologii w prawie wszystkich dziedzinach. PKB na mieszkańca wynosi 25 tyś $ czy ok 2 x więcej niż w Polsce.

Biznes

Obecnie prowadzone są prace przekształcające saudyjską gospodarkę w nowoczesną opartą nie tylko na surowcach energetycznych.  Arabia Saudyjska potrzebuje wykształconych kadr zarządczych oraz potrzebuje technologii w prawie wszystkich dziedzinach. PKB na mieszkańca wynosi 25 tyś $ czy ok 2 x więcej niż w Polsce.

mapa-saudi-arabia
25000

PKB na mieszkańca, to 2x więcej niż Polska

25

% PKB wszystkich krajów arabskich

98

% Żywności pochodzi z importu

300000000

Ludzi to zasięg ekspansji na regionalne rynki

Polska-Arabia Saudyjska

Prezydent Aleksander Kwaśniewski odwiedził Rijad w 2005, natomiast  króla  złożył rewizytę w 2007, Premier Donald Tusk  był w Rijadziw w 2012 roku a Prezydent Bronisław Komorowski 2013. Miało tez miejsce wiele wizyt delegacji Sejmu, Senatu oraz misji businessowych. W  2000 podpisano porozumienie o stworzeniu wzajemnych rad biznesu.

45%

Umowy międzynarodowe

53%

Silniejsza gospodarka

69%

Inwestycje

71%

Współpraca międzynarodowa

Królestwo Arabii Saudyjskiej jest krajem muzułmańskim  w którym religia i tradycja  odgrywają dużą rolę – tu działał Mahomet, tu powstał islam, tu jest Mekka i Medyna. Podział na role męskie i żeńskie obowiązuje prawie wszędzie, ale  w tej dziedzinie widać wiele zmian. Kobiety coraz częściej można spotkać w biurach, są świetnie wykształcone, znają języki.  Uwaga kobiet na ulicy w sklepach itp nie wolno fotografować.

Temperatura  od kwietnia ( możliwe deszcze )  do listopada ( też deszczowy miesiąc) wynosi ponad 30 stopni a latem w licu może osiągać nawet  ponad  50 stopni w cieniu.  Powietrze w centralnej części kraju jest jednak  suche co znacznie zmniejsza dolegliwości.

Wyjazd do Arabii Saudyjskiej nawet na krótko wymaga  przygotowania,  szanowania zwyczajów odmiennej kultury i tradycji. W kalendarzu jest np. dużo świąt i dni wolnych, więc planując wyjazd, dobrze skonsultować daty.

Hotele są dobre z pokojami klimatyzowanymi, śniadania obfite wędliny z drobiu. Podczas Ramadanu nawet w hotelach nie podaje się posiłków  od wschodu do zachodu słońca. Ceny hoteli: od kilkuset zł za dobę w 4 *  Członkowie  Izby  moga liczyć na zniżki  w rekomendowanych hotelach.  Pokoje sa wygodne i czyste,  najczęściej w gniazdkach napięcie ( amerykański)  wynosi  123 V,  ale są gniazdka 230 V. Gniazdka elektryczne sa kilku rodzajów ale stosowne  przejściówki są dostępne w rececji hotelu.

Bardzo drogie ceny rozmów wykonywanych z polskich telefonów komórkowych – nawet do 10 zł za minutę rozmowy lokalnej lub połączenie z Polską.  Kupno karty SIM miejscowego operatora odbywa się tylko w salonach i wymaga dowodu tożsamości – warto poprosić saudyjskiego partnera o kupno karty SIM, jesli planujemy  nawet  kilkudniowy pobyt i częste powroty.

Taksówki powszechne i bardzo tanie, kierowcy są Pakistańczykami, drogowe sytuacje pogarsza fakt, że w kierowcy są przyzwyczajeni do kierownicy  po prawej stronie jak w Wlk Brytanii.

Dotarcie do KSA jest nietrudne z jedną przesiadką w Niemczech, Stambule, Doha lub Dubaju, ceny zaczynają się  od ok 2200 zł  Emirates lub 3200 Lufthansa.

Polskie ślady. Już w XVI wieku odnotowano wizyty polskich pielgrzymów w Mekkce. Na początku XIX wieku hrabia Wacław Rzewuski opisał ziemie, które dziś składają się na Arabie Saudyjską i ludzi. Jest to ogromnej wagi dokument dla Saudyjczyków. Oryginał posiada Biblioteka Narodowa w Warszawie.  W czasie tworzenia państwowości w latach 30 tych XX wieku Polska była 6 krajem który uznał Arabię Saudyjską. Hrabia Edward Raczyński złożył wizytę w Jeddzie w 1930 i był przyjęty przez króla. W 1932 roku miała miejsce wizyta w Polsce księcia Fajsala, odbyła się ze wszystkimi honorami wojskowymi  co jest znakomicie udokumentowane w Narodowym Archiwum Cyfrowym.  Po II wojnie światowej nawiązanie stosunków nastąpiło w 1996.

Więcej o Arabii Saudyjskiej

Więcej o Arabii Saudyjskiej

Dowiedz się więcej z doingbusiness.org

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje znajdzie na oxfordbusinessgroup.com